System eCall w samochodach ułatwi pracę strażaków?

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa małymi krokami zdobywają coraz większą część rynku. Jednym z interesujących rozwiązań jest system eCall, który montowany jest obecnie w wielu nowych autach. Centra Powiadamiania Ratunkowego są już przystosowane do obsługi zgłoszeń wysyłanych wprost z pojazdu, który uległ wypadkowi. Na czym dokładnie polega system eCall? 

Urządzenie montowane w nowych pojazdach za pomocą specjalnych czujników wybiera numer 112. System może być też uruchomiony ręcznie przez kierowcę lub pasażera. Pierwsze pojazdy z tym rozwiązaniem już jeżdżą po Polsce, gdyż unijne przepisy dotyczące instalacji eCall w autach weszły w życie z początkiem kwietnia tego roku. Komunikacja czujników z centralą nie byłaby możliwa, gdyby nie budowa przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji całej infrastruktury przyjmującej zgłoszenia. Już pod koniec ubiegłego roku System Informatyczny Centrów Powiadamiania Ratunkowego zaczął działać na terenie całego kraju. Aktualnie jest tak, że każdy nowo zakupiony pojazd musi posiadać to rozwiązanie. Jak wygląda samo zgłoszenie?

Otóż jak wspominaliśmy wcześniej, auto w razie wypadku wysyła automatycznie sygnał lub pozwala połączyć się ręcznie przytomnemu kierowcy lub pasażerowi. Wybrany zostaje numer 112 i do centrali przesyłane są dane takie jak: kierunek jazdy, lokalizacja auta, liczba pasażerów z zapiętymi pasami. Jeżeli pasażer lub kierowca są nieprzytomni to takie zgłoszenie wraz z danymi zostanie automatycznie przesłane w ramach teleinformatycznego systemu i na miejsce wyruszą odpowiednie jednostki. To zdecydowanie usprawni ochronę zdrowia i życia, w końcu często dochodzi do groźnych zdarzeń drogowych i zakleszczenia wewnątrz zadymionego pojazdu poszkodowanych. Wówczas ważne jest, aby pierwszy wóz strażacki przyjechał na miejsce jak najszybciej, aby móc uwolnić osoby poszkodowane i przekazać je w ręce ratowników medycznych.