Systemy sygnalizacji pożaru potrzebne jak nigdy dotąd?

Wydarzenia ostatnich lat pokazują wyraźnie jak ważne staje się montowanie nowoczesnych systemów przeciwpożarowych w wielu obiektach. Pożary domów jednorodzinnych, budynków przemysłowych, a w ostatnich tygodniach ogień trawiący składowisko odpadów pokazuje wyraźny problem. Instalowane czujniki dymu oraz inne urządzenia sygnalizujące pozwalają zdecydowanie przyspieszyć reakcję odpowiednich służby. W tym artykule przyjrzymy się sytuacji, która miała miejsce 12 stycznia tego roku i trwała przez ponad tydzień! 

Wydarzenie miało miejsce w województwie wielkopolskim, w miejscowości Pysząca. Na tym terenie doszło już do kilku pożarów w ciągu roku, z pożarem walczyło kilkanaście zastępów strażackich Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Siła ognia była tak duża, że swoją pomoc zaoferowało także Wojsko Polskie. Pożar wybuchł 12 stycznia około 3 nad ranem, na miejsce przyjechały początkowo jednostki z powiatu średzkiego, śremskiego, gostyńskiego oraz poznańskie. Całą akcję utrudniał silny wiatr, który podsycał ogień na składowisku. Jednostki były zmuszone do rozdzielenia swoich zadań, część strażaków gasiła płonące śmieci, a część starała się nie dopuścić do objęcia ogniem sąsiadujących skupisk nieczystości. Na miejscu pojawił się także specjalistycznych sprzęt m.in. pompa o wysokiej wydajności, aparaty ochrony układu oddechowe, kontener oświetleniowy oraz socjalny.

Pomimo chwilowej poprawy warunków pogodowych w trakcie trzeciego dnia gaszenia, aura znowu się zmieniła. Dym otoczył okoliczne zabudowania, natomiast padający deszcz zabierał ze sobą wodę pożarową poza obręb składowiska. Wezwano kolejne jednostki PSP, które zajęły się monitorowaniem składu powietrza pod kątem szkodliwych dla zdrowia mieszkańców substancji. Zabezpieczono też miejsca odpływu wody pożarowej. Na szczęście gęsty dym okalający pobliskie zabudowania okazał się niegroźny i nie było konieczności ewakuacji mieszkańców. Ostatnie działania prowadzono aż do soboty 19 stycznia, kiedy to dogaszano pogorzelisko. Całą sprawą zajmie się teraz okoliczna prokuratura. Ta sytuacja kolejny raz pokazuje rolę systemów ppoż w szybkim informowaniu odpowiednich służb o zagrożeniu i pożarach. Tego typu instalacje montowane w budynkach pozwalają zdecydowanie lepiej chronić prywatny teren. Systemy sygnalizacji pożaru stają się nieodzownym elementem każdego nowoczesnego obiektu.