Szlaban otwierany dźwiękiem alarmowym pojazdu uprzywilejowanego.

Żyjąc w czasach coraz to nowych rozwiązań technologicznych widzimy, iż są one coraz częściej dostosowane dla wygody potencjalnego klienta. Podobnie jest z automatycznymi szlabanami, które to wpuszczają pojazdy na dany teren. Wiele z nich jest dziś montowanych w okolicach urzędów, szpitali, jak również na miejskich parkingach. W tym miejscu pojawia się pytanie, co należy zrobić jeśli na miejsce pożaru chce dojechać wóz strażacki?

To zasadne pytanie, gdyż szlabany są często wyposażone w specjalne bilety lub piloty uruchamiające cały mechanizm. W akcji ratowniczej liczy się jednak czas i tu z pomocą przychodzi bardzo ciekawe rozwiązanie w postaci szlabanu reagującego na dźwięk syreny. Instalacja systemu wyposażonego w Sterownik Otwierany Syreną (S.O.S) pozwala na automatyczne podniesienie się szlabanu po usłyszeniu sygnału dźwiękowego emitowanego przez pojazd straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, policji, czy każdego innego pojazdu wyposażonego w syrenę. W takim przypadku nie ma potrzeby posiadania pilota, wystarczy jedynie włączyć krótki 2-sekundowy sygnał i szlaban się podnosi.

Czy zdarzają się błędne odczyty tego systemu?

Gwar miasta sprawia, że inne sygnały jak alarmy domostw, czy budynków mogłyby uruchamiać nasz szlaban. Można tego uniknąć, wystarczy jedynie zastosować specjalną pętlę indykcyjną. Takie rozwiązanie sprawi, iż szlaban będzie co prawda nadal reagował na dźwięk syreny, ale jedynie dla pojazdów znajdujących się tuż przy samym wjeździe. Jak widać jest to bardzo dobre rozwiązanie pozwalające na szybką reakcję służb, a właścicielom instytucji i firm zapewnia większe bezpieczeństwo i spokojną  głowę w razie interwencji pojazdów uprzywilejowanych na prywatnym terenie.