Tunel drogowy. Groźna pułapka, czy bezpieczne miejsce?

Zastanawiając się nad odpowiedzią na to pytanie, w naszych głowach może zrodzić się wyobrażenie groźnego pożaru rodem z telewizyjnych superprodukcji: uwięzione pojazdy, w środku  ludzie, pełno czarnego dymu i gęste płomienie wokół. Jak jednak wygląda rzeczywistość?

Rozwijające się drogi to także konieczność budowy kolejnych tuneli, które są nieuniknionym elementem miejskiej komunikacji. W naszym kraju znajdziemy co najmniej kilka tego typu rozwiązań, podobnie poza granicami Polski. Tunele drogowe znajdziemy w wielu dużych metropoliach na całym świecie m.in. we Francji, Chorwacji, Szwajcarii, czy we Włoszech. Tam buduje się dużo większe tunele o długości nawet kilkunastu kilometrów. W przypadku pożaru wewnątrz tunelu największe zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka stanowi szybkie rozprzestrzenianie się groźnych substancji w powietrzu. Podobnie jest z temperaturą, która przez zamkniętą konstrukcję i jedynie dwa wyloty na każdym krańcu może rosnąć do nawet 1000 stopni Celsjusza.

W samej tylko Europie na przestrzeni lat doszło do wielu takich pożarów. Miały one niejednokrotnie poważne skutki w postaci śmierci, poważnych oparzeń, czy doszczętnego zniszczenia samochodów wewnątrz tunelu. Przykładem może być pożar w tunelu łączącym Włochy i Francję, w jego wyniku śmierć na miejscu poniosło 39 osób i doszczętnie spłonęło 20 pojazdów. Takich sytuacji jest dużo więcej, wystarczy tylko wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarce.

Rozwiązania, które chronią nasze życie.

Jeżeli jednak staniemy się świadkiem takiego groźnego pożaru to nie należy załamywać rąk. Projektanci ciągle pracują nad coraz to lepszymi instalacjami i systemami ochrony pożarowej w obiektach tego typu. Podobnie jest z politykami, którzy wprowadzają przepisy nakładające określone obowiązki prawne na zarządców tuneli. Wśród takich zabezpieczeń możemy znaleźć m.in. systemy alarmowe, oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne, systemy wentylacji, oddymiania, przejścia ewakuacyjne. Widzimy więc, że wyobraźnia reżyserów filmowych wcale tak mocno nie odbiega od rzeczywistości. Tunele są w końcu dowodem na rozwój naszej cywilizacji, ale dobrze jest mieć świadomość o czyhających na nas zagrożeniach. W naszej ofercie znajdziecie państwo wiele urządzeń ochrony przeciwpożarowej. Staramy się zapewnić bezpieczeństwo naszym klientom tworząc jak najlepszą ofertę sprzedażową, sprzedajemy wyłącznie sprawdzone w praktyce rozwiązania renomowanych firm.