UWAGA na gwałtowne burze, grad, silny wiatr.

Strażacy ostrzegają przed występowaniem niebezpiecznych zjawisk pogodowych na terenie całego kraju. Zarówno w piątek (10.08) jak i w sobotę (11.08) nadawane są silny burze z porywistym wiatrem. Świadomość występowania tych sytuacji pozwala zachować większą ostrożność przy organizowaniu różnego rodzaju wydarzeń na świeżym powietrzu. Nie należy tych komunikatów bagatelizować, gdyż wichury potrafią wyrządzić wiele szkód, narażają też na uszczerbek zdrowie i życie Polaków. 

W ciągu dwóch dni czekają nas niezwykle silne burze, które według skali ekspertów mogą być najsilniejszymi wydarzeniami tego typu w tym roku. Intensywne opady są spodziewane głównie we wschodniej części kraju, tam wiatr może przekroczyć w porywach 100 km/h. Ponadto padać ma duży grad o wielkości do ponad 3 cm, długotrwałe opady oraz nawałnice mogą spowodować miejscowe wystąpienie powodzi i podtopień. Co gorze możliwe jest pojawienie się tzw. super burzy i zjawiska przesuwania się kilku burz nad określonym terenem. Oznaczenia kolorystyczne na zdjęciu obrazują skalę i możliwość występowania poszczególnych zjawisk. Obszar oznaczony kolorem czerwonym to miejsce występowania najgwałtowniejszych burz. Tutaj spodziewane są największe szkody, jednak zjawisko pojawienia się trąby powietrznej jest mało prawdopodobne.

Jeżeli chodzi o zagrożenia oznaczone kolorem pomarańczowym to tutaj spodziewane są silne burzem z porywistym wiatrem oraz dużymi opadami deszczu. Niewykluczone jest też pojawienie się burz wielokomórkowych aktywnych elektrycznie. Burze na tak oznaczonych terenach nie osiągną pełnej mocy, jednak nadal powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Kolor żółty to niewielkie zagrożenie burzami, gdzie możliwość występowania istnieje, lecz nie będą one bardzo gwałtowne. W przypadku gdy już się pojawią będziemy mieli do czynienia z intensywnymi opadami, które nie będą łączyć się w większe grupy burzowe. Najbezpieczniejsze tereny zostały oznaczone kolorem zielonym, gdzie występowanie burz jest możliwie jak najmniejsze. Na tym obszarze mogą wystąpić opady i nieduża ilość wyładowań, jest to teren rozwojowy przenoszący się w dalsze części kraju już w dużo groźniejszej formie.