Wozy strażackie w służbie wojskowej.

Głównym zadaniem wojska jest ochrona terytorialna państwa, ale także niesienie wsparcia w razie potrzeby lokalnym jednostkom pożarniczym. Takie działania są prowadzone w przypadku bardzo dużych pożarów, z którymi trudno radzić sobie w pojedynkę. Wówczas może okazać się, że takie wsparcie jest nieocenione. Trzecia Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie właśnie podpisała umowy na dostarczenie pojazdów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek Wojskowej Straży Pożarnej. 

Łącznie wojsko wejdzie w posiadanie aż 11 pojazdów dopasowanych do bieżących potrzeb jednostek pożarniczych. Wśród nich możemy wymienić trzy lekkie pojazdy ratowniczo-gaśnicze z napędem na cztery koła (trafią one do WSP 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz 31 Bazy Lotnictwa taktycznego w Poznaniu). Kolejne dwa lekkie samochody poligonowe z napędem 4×4 ze zbiornikiem wodnym na 300 litrów, wysokociśnieniowym agregatem, zbiornikiem na preparat pianotwórczy o pojemności 20 litrów trafią 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz WSP 21 Centralnego Poligonu Lotniczego Nadarzyce. Zabudowa tychże pojazdów opiera się na sprawdzonym podwoziu Mitsubishi L200.

Następne cztery średnie auta ratowniczo-gaśnicze opierają się na znanym doskonale podwoziu Scania P320 z napędem na cztery koła. Trafią one do następujących jednostek: 4 Regionalnej Bazy Logistycznej-Skład Porażyn, WSP 10 Pułku Samochodowego w Warszawie, Komendy Portu Wojennego Hel oraz 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku. Ostatnie dwa pojazdy to ciężki pojazd ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania P410 (napęd 4×4) oraz Scania P450 (napęd 6×6), posiadają one zbiorniki wodne o pojemności 5 tys. litrów i 10 tys. litrów. Trafią one kolejno do WSP 4 Regionalnej Bazy Logistycznej-Skład Porażyn oraz WSP 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Łączna kwota projektu doposażenia to ponad 8 mln zł. Pojazdy mają trafić do jednostek pod koniec bieżącego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *