Z czego składa się automatyka do bram wjazdowych, garażowych?

Napęd w bramie garażowej lub wjazdowej zdecydowanie poprawia komfort użytkowania. Wygodę docenią przede wszystkim kierowcy aut, którzy przy użyciu pilota i zastosowanych w napędzie siłowników przy użyciu jednego przycisku otworzą bramę. W ten sposób w czasie opadów deszczu możemy bez wysiadania z auta wjechać na posesję, a następnie zaparkować w wyznaczonej przestrzeni garażowej. Warto skorzystać z oferty jednej firmy oferującej kompletne systemy automatyki do bram. Często posiadają oni złożone rozwiązania, z których możemy korzystać z użyciem jednego pilota, co umożliwia na ograniczenie ilości urządzeń do obsługi. 

Napęd do bramy uzależniony od częstotliwości otwierania

O wyborze napędu do bramy powinna decydować częstotliwość otwierania. W domach jednorodzinnych dobiera się urządzenia pozwalające na pracę przy częstotliwości od 20 do 30 cykli otwierania i zamykania. Dane te są podawane przez producentów bram właśnie w ilości cyklu lub intensywności wyrażonej w procentach. Znaczenie ma także szerokość i wysokość bramy, będzie od tego zależny wariant napędu. Wynika to bezpośrednio od ciężaru bramy wjazdowej obsługiwanej przez napęd o określonej mocy. Automatyka do bram garażowych będzie różna dla bramy o wielkości 9 m2, a inna dla bramy o wielkości 14 m2. Bardzo duże znaczenie przy wyborze będzie miał ciężar samej bramy, gdyż na tej podstawie dobiera się siłownik obsługujący dopuszczalną wagę bramy. Przeciętna moc siłownika waha się w granicach 300-600 W. Siła ciągu i pchania wyrażana jest w niutonach i tutaj przeciętna siła ma identyczną wartość jak moc siłownika. Dla bram o standardowych, niewielkich wymiarach wystarczy podstawowy wariant siłownika. Duże bramy wjazdowe mogą wymagać zastosowania siłownika o sile nawet 1000 niutonów. Specjaliści od montażu bram zalecają wybór mechanizmu lekko na wyrost, co pozwala zachować lepszą żywotność instalacji.

Czas otwierania bramy oraz zasięg pilota

Automatyka do bram różni się także szybkością otwierania bramy. W standardzie prędkość działania napędu pozwala na osiąganie prędkości 15 cm na sekundę, najszybsze na rynku rozwiązania są jednak znacznie szybsze i możliwe jest uzyskanie wyniku rzędu 26 cm na sekundę. Jeżeli zaś chodzi o zasięg pilota to zależy on w dużej mierze od zastosowanej częstotliwości działania. Częstotliwość 433 MHz to mniejszy zasięg, ale wyższa przenikalność; częstotliwość rzędu 868 MHz pozwala z kolei uzyskać słabszą przenikalność, lecz lepszy zasięg sygnału radiowego. Wybór nie ma aż tak dużego znaczenia dla obiektów takich jak domy, wyjątkiem jest tu gęsta zabudowa. Tam koniecznością może okazać się zastosowanie pilota pracującego w częstotliwości o lepszym przenikaniu przez mury.

Gotowy zestaw automatyki do bram oraz dodatkowe wyposażenie

Każdy zestaw składa się z siłownika, centrali sterującej a także pilota lub też klawiatury kodowej. Za przeniesienie siły ciągu odpowiadają tu następujące rozwiązania do wyboru: ramię, szyna jezdna, łańcuch lub pasek zębaty, wysięgnik łamany/prosty. Bez względu na wybór rozwiązania należy zwrócić uwagę na poszczególne elementy np. koła zębate, przekładnie. Sprawdzeni producenci wykonują części podlegające największemu przeciążeniu z wytrzymałej stali hartowanej, mosiądzu lub brązu. Dodatkowym wsparciem instalacji może być montaż fotokomórki, akumulatorów awaryjnych pozwalających na otwarcie bramy w razie przerwy w dostawie prądu, czy też listew blokujących. Napęd do bramy pracuje dzięki podłączeniu do prądu zmiennego 230V, natomiast samo urządzenie dzięki zastosowanemu transformatorowi zmniejsza napięcie do 24V. Siłownik wchodzący w skład automatyki do bram jest dodatkowo schowany w szczelnej obudowie ochronnej. Zapewnia to bezawaryjne działanie systemu nawet w trakcie opadów deszczu lub śniegu. Zobacz również: napędy do bram Ostrołęka.