Zagrożenia pożarowe w polskich lasach.

Panujące w ostatnich tygodniach warunki pogodowe w postaci niskich opadów deszczu i sporych ilości słońca doprowadziły bardzo szybko do powstania dużego zagrożenia pożarowego w polskich lasach. Alarmującą informację zaprezentował Instytut Badawczy Leśnictwa dla województw: małopolskiego, opolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. 

Dostępne aktualnie analizy IBL mówią o wilgotności ściółki leśnej na poziomie zaledwie kilkunastu procent. Mamy więc sytuację, gdy zagrożenie pożarowe wciąż się utrzymuje i póki co nie widać możliwości zmiany tego stanu rzeczy. Wystarczy spojrzeć na kwiecień tego roku, gdy w ciągu kilku tygodni w całym kraju odnotowano aż 800 pożarów. Daje to bardzo wysoki wynik, szczególnie jeśli spojrzymy na fakt, iż w tym samym okresie w kwietniu 2016 i 2017 takich pożarów było znacznie mniej. Najgorsza sytuacja i zagrożenie pożarem występuje w wymienionych wyżej województwach, gdzie wilgotność ściółki utrzymuje się niezmiennie na bardzo niskim ośmioprocentowym progu.

W związku z tym IBL prosi wszystkie osoby poruszające się po lasach państwowych i okolicznych terenach o ostrożność. Zaleca się, aby nie rozpalać ognia w bliskim sąsiedztwie lasu, ale też o niekorzystanie z otwartego ognia, a tym bardziej podejmowania prób wypalania roślinności. Apel jest też skierowany do palaczy papierosów o niewyrzucanie niedopałków i zapałek na terenach leśnych. Szansę na poprawę wilgotności ściółki zauważają meteorolodzy, którzy przewidują w najbliższych tygodniach opady deszczu w najbardziej przesuszonych województwach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *