Zakończenie targów SAWO 2018.

Targi w Poznaniu były doskonałą okazją do zaprezentowania najnowszych rozwiązań z zakresu ratownictwa i pożarnictwa. W czasie trzydniowego wydarzenia zaprezentowano setki urządzeń, które sprawdzają się podczas służby w Państwowej Straży Pożarnej i nie tylko. Pojazdy, nowoczesna odzież, robot do zadań specjalnych – to tylko część z zaprezentowanych na targach sprzętów. 

Na zakończenie wydarzenia organizatorzy pomyśleli o bardzo ciekawym szkoleniu dla strażaków. Mogli oni ćwiczyć w specjalnej komorze ogniowej Fire Dragon 7000. W ciągu prowadzonych zajęć z takiej możliwości skorzystało grubo ponad 140 ratowników. To ciekawe mobilne urządzenie, które może być przewożone w dowolne miejsce kraju, gdyż zbudowane jest na podwoziu z kołami. Trenażer to konstrukcja przypominająca duży wóz. Znajdziemy wewnątrz trzy pokoje do ćwiczeń i 9 punktów pożaru, z czego jeden umieszczony został na dachu. Trenażer symuluje prawdziwe ćwiczenia z obecnością ognia i dymu. Każde z pomieszczeń wewnątrz zapewnia działanie w różnych warunkach np. gaszenie pożaru w kuchni, gdzie doszło do wybuchu, pożaru schodów, zajęcia się ogniem mebli, rozdzielni elektrycznej lub rozszczelnienia kołnierza, płonącej benzyny, czy instalacji fotowoltaicznej. Pozwala to wyszkolić kadrę strażaków do pełnienia sprawnych działań w bardzo różnych warunkach. Każdy trening dzięki różnorodności pomieszczeń można dostosować w celu działań praktycznych, związanych z nabywaniem wprawy podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. W czasie targów zaprezentowano także inne nowoczesne rozwiązania, jednym z nich jest robot. Pisaliśmy o tym tutaj.

Strażacy w czasie targów SAWO 2018 mogli zobaczyć nowoczesne rozwiązania, które być może staną się w przyszłości obecne w wielu jednostkach w całym kraju. Tym bardziej, że taki trenażer może być bez problemu transportowany do kolejnych miejscowości. Na co dzień strażacy muszą działać w zadymionych budynkach objętych ogniem, takie ćwiczenia pozwalają uzyskać niezbędne doświadczenie. Dzięki temu w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych łatwiej jest zachować zimną krew i spokój.