Zmiany w systemie ratownictwa medycznego.

Najnowszy projekt ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym został już zaakceptowany przez sejmową komisję zdrowia. Projekt ten zrodził się z pomysłu Ministerstwa Zdrowia i zakłada on upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego. Zmiany miałyby zacząć obowiązywać już w przyszłym roku, prywatne firmy będą mogły świadczyć pomoc jedynie do końca bieżącego roku.

Założenia ustawy

Projekt ustawy zakłada, iż świadczenia zdrowotne obejmujące ratownictwo medyczne będą realizowane jedynie przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej oraz instytucje, gdzie większość kapitału należy do skarbu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto miejsca takie jak dyspozytornie medyczne wejdą w poczet struktury urzedów wojewódzkich, utworzone zostaną większe rejony operacyjne, gdzie realizowane będą świadczenia według umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Według polityków takie podejście sprawi, że zadania z zakresu ratownictwa medycznego będą wykonywane zawsze, a nie jak to może być w przypadku prywatnych podmiotów. Te ostatnie mogą przecież odmówić podpisania umowy z płatnikiem i przez to świadczenia nie będą realizowane. Obecnie instytucją o charakterze publicznym jest Państwowa Straż Pożarna oraz Policja, wyjątkiem od tej reguły jest Ratownictwo medyczne i tą kwestię chce uporządkować ustawodawca.

Wejście w życie ustawy uderzy z pewnością w sektor firm prywatnych. Przykładem może być działająca w Polsce firma Falck z Danii, która wraz z końcem 2018 r. straci możliwość świadczenia dotychczasowych usług ratowniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *