Czy samochód elektryczny może ulec samozapłonowi?

Pojazdy elektryczne mają być przyszłością motoryzacji na całym świecie. Pozostaje więc zasadne pytanie zadawane przez osoby chcące stać się w przyszłości właścicielami auta zasilanego prądem. Czy taki samochód może się zapalić? Okazuje się, że pojazd bez benzynowego silnika może również spłonąć i do doszczętnie. Przykładem takiego zdarzenia jest sytuacja pochodząca sprzed kilku dni. 

Informację o płonącym samochodzie elektrycznym marki Tesla odebrali strażacy z Wałbrzycha. Na terenie miasta (09.09) około godziny 17:00 ogniem objęty był już cały pojazd, wciąż nieznane są przyczyny wystąpienia pożaru. Po dotarciu na miejsce rozpoczęto natychmiastowe gaszenie pojazdu przy pomocy gaśnic proszkowych, następnie całość dogaszano przy użyciu piany ciężkiej. W sumie wszystkie działania zajęły zaledwie 30 minut, jednak wykorzystano w tym czasie blisko 2500 litrów wody. Sam producent zdaje się wiedzieć o możliwości samozapłonu aut, gdyż wszelkie pożary zaleca gasić przy użyciu wody. Strażacy z Wałbrzycha podjęli jednak inną decyzję i zastosowano proszek gaśniczy, wynikało to z możliwości porażenia prądem.

Na szczęście w najbliższej okolicy płonącego auta nie stały inne pojazdy, nie zaszła więc konieczność ich ochrony przy użyciu prądu wodnego w natarciu. Na miejscu pracowały trzy jednostki wraz z bojowymi pojazdami strażackimi: JRG 1 oraz JRG 2 z Wałbrzycha oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Boguszowa.