Dlaczego nie należy wchodzić na jezioro zimą?

Odpowiedzią na to pytanie może być tragiczny w skutkach wypadek, który miał miejsce 12 lutego na jeziorze Kisajno położonym w województwie warmińsko-mazurskim. Dwójka mężczyzn w wieku 64 i 69 lat wybrała się na niecodzienny kulig śnieżny, do quada prowadzonego przez jednego z mężczyzn podłączono sanki. Niestety w wyniku tej „zabawy” lód zarwał się w wyniku czego obaj mężczyźni wpadli do wody.

Zgłoszenie przyjęto tuż po godzinie 11, na miejsce skierowano służby ratownicze w tym trzy zastępy strażackie. W wyniku pierwszych ustaleń stwierdzono, iż 64-letni mieszkaniec Warszawy kierował quadem, drugi mężczyzna to mieszkaniec Giżycka. W chwili, gdy załamał się lód jeden z mężczyzn (kierowca) wydostał się na powierzchnię, drugi mężczyzna pozostał pod wodą. Zdarzenie miało miejsce w odległości blisko 400 metrów od linii brzegu. Wyziębionego i nieprzytomnego 69-latka zaczęto natychmiast reanimować, niestety bezskutecznie.

Służby ratownicze przestrzegają, aby nie wchodzić na zamarznięty na jeziorach i rzekach lód. Pokrywa w poszczególnych miejscach będzie się różnić grubością i może nie utrzymać ciężaru człowieka, a w szczególności pojazdu.