Fotowoltaika w remizie OSP. Gmina Myszyniec stawia na panele słoneczne!

Myszyniec jako jedna z gmin w Polsce podpisała umowę o dotacje w ramach projektu pod nazwą „Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii na terenie gminy Myszyniec”. Jest to działanie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Regionalnego – „Odnawialne źródła energii (OZE). Kwota przeznaczona na to zadanie wynosi ponad 13 mln zł. 

Pozyskane środki zewnętrzne umożliwią realizację wielu istotnych zadań z punktu widzenia gminy. Instalacje fotowoltaiczne zostaną zamontowane na kilkunastu obiektach użyteczności publicznej. O inwestycjach w samych superlatywach wypowiada się burmistrz Myszyńca Elżbieta Abramczyk. Zgodnie z przyjętymi zadaniami, montaż odnawialnych źródła energii podzielono na zakup kolektorów słonecznych (502 sztuki) oraz instalacje fotowoltaiczne (260 sztuki). Panele słoneczne pojawią się na obiektach prywatnych. Fotowoltaika pojawi się na budynkach użyteczności publicznej: dachu szkoły w Zalesiu, szkole w Zalesiu, Środowiskowym Domu Samopomocy w Białusnym Lasku, budynku Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu, budynku komunalnego w Myszyńcu, szkole w Wolkowych, plebanii przy bazylice w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu, Zespole Szkół Powiatowych w Myszyńcu, czy wreszcie na dachu budynku remizy OSP w Wydmusach. Remiza strażacka wspólnie z kilkoma innymi projektami znalazła się w projekcie pomimo braku administracyjnego zasięgu pozwalającego na zarządzanie. Są one jednak wpisane w jako partnerzy, w związku z czym już niebawem na dachach budynków zamontowane zostaną nowoczesne instalacje fotowoltaiczne.

Zakończenie wszystkich zadań przewidziano na koniec bieżącego roku. Głównym zadaniem projektu jest obniżenie kosztów ogrzewania i zużycia energii elektrycznej i cieplnej, wzrost udziału miejsc produkujących energię z OZE, podwyższenie jakości życia mieszkańców czy też poprawa jakości powietrza. Czytaj więcej: fotowoltaika dotacje.