Gdzie można zobaczyć zabytkowe pojazdy strażackie?

Kolejną atrakcją na mapie Polski została otwarta stała wystawa eksponatów znajdujących się w zbiorach Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Muzeum Ratownictwa w Krakowie. Zabytkowe auta pokazują historię pożarnictwa, pełnią też rolę wspomnień dla byłych już strażaków oraz przybliżają dzieciom i młodzieży losy dawnych pojazdów pełniących ważną rolę w czasie gaszenia pożarów oraz ratowania zdrowia i życia innych osób. Tej klasy obiekty posiadają często różnego rodzaju zabezpieczenia, nieco więcej informacji jest dostępnych na stronie systemy alarmowe Ostrołęka.

Wystawę możemy podziwiać w Hangarze Czyżyny w Krakowie, gdzie znajdziemy klasyczne pojazdy należące niegdyś do jednostek pożarniczych, policyjnych oraz ratowniczych. Turyści już teraz zauważają historię jakie idzie wraz z tym miejscem. Dawna zajezdnia autobusowa w Krakowie – Czyżynach odkrywa przed nami obraz straży pożarnej jakiej większość osób już nie pamięta. Postawiono tam na stałe pojazdy, które zachowały się wyłącznie dzięki staraniom Muzeum Ratownictwa w Krakowie oraz OSP Muzeum Ratownictwa. To pierwszy tego typu obiekt, który pozwala zachować od zapomnienia tak wiele różnych pojazdów służb mundurowych z Polski. Do tej pory całą kolekcję można było oglądać wyłącznie w czasie trwania lokalnych wydarzeń. W kraju istnieją także inne obiekty, które warto odwiedzić. Pisaliśmy o tym w jednym z artykułów na naszym portalu.

Można powiedzieć, że pojazdy udało się pozyskać w bardzo szczęśliwym okresie. Ochotnicza Straż Pożarna w swoim muzeum nie miało wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wszystkie samochody pożarnicze w nienadgryzionym zębem czasu stanie.