Ile wynosi sprawność paneli fotowoltaicznych w 2019 roku?

Inwestorzy zastanawiający się nad zakupem fotowoltaiki do swojego domu często zastanawiają się jak długa będzie żywotność modułów. To bardzo rozsądne podejście, ponieważ naturalnym jest oczekiwanie jak najdłuższej sprawności instalacji fotowoltaicznej. Wszystkie elementy instalacji już w trakcie produkcji podlegają rygorystycznej kontroli oraz testom mającym potwierdzić wytrzymałość. Instalowane na dachach budynków moduły PV charakteryzują się wysoką żywotnością w 2019 roku. Długość życia obecnie projektowanych paneli słonecznych wynosi od 20 do 30 lat. 

Wysoka żywotność fotowoltaiki jest podyktowana dwiema istotnymi cechami: użyciem nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz nieskomplikowanej budowy całej instalacji. Brakuje tu części, które w mogłyby się zepsuć w trakcie normalnego użytkowania. Ponadto profesjonalny montaż na dachu zapewnia stabilność całej instalacji. Fotowoltaika nie jest narażona na działanie negatywnych czynników pogodowych, gdyż każdy element jest właściwie zabezpieczony. Poszczególne elementy stanowią zwartą i sztywną konstrukcję. 

Awaryjność uzależniona od jakości montażu

Czynnikiem, który niewątpliwie wpływa na prawidłowe działanie i brak awarii instalacji fotowoltaicznej jest montaż. Awarie wynikają więc nie z samej jakości paneli, lecz całego procesu związanego z ich instalacją. Panele słoneczne mogą się uszkodzić w trakcie transportu, poprzez niewłaściwe przymocowanie elementów, w trakcie wnoszenia na dach paneli słonecznych, montaż na dachu niespełniającym wymagań technicznych, czy poprzez niefachową instalację modułów. Tego typu błędy popełniają najczęściej monterzy amatorzy oraz część firm, która zajmuje się instalacjami PV bez odbycia należytych szkoleń. Wiedza praktyczna i techniczna to niezbędny aspekt, którym należy się kierować przy wyborze wykonawcy. Uwagę należy zwrócić także na pozostałe elementy składające się na instalację fotowoltaiczną. Okresowej wymiany zwykle wymaga inwerter (falownik). Warto wybierać urządzenia markowe, cechujące się trwałością i wysoką skutecznością działania przez wiele lat. Przeciętna żywotność falownika wynosi około 15 lat, lecz wiele zależy tu od wybranego modelu oraz sposobu użytkowania.

Bezawaryjna i wydajna produkcja energii elektrycznej

Trwałość fotowoltaiki potwierdza historia paneli słonecznych instalowanych od kilkudziesięciu lat. Do dziś istnieją instalacje PV, które są złożone z modułów produkowanych w latach osiemdziesiątych. W takim wypadku niższa jest ich wydajność w porównaniu do modułów aktualnie produkowanych, nie można jednak odmówić starszym instalacjom trwałości. To pokazuje jak zaawansowanym pod względem wytrzymałości rozwiązaniem są instalacje fotowoltaiczne. Jedyne o czym należy pamiętać to naturalne zużywanie się elementów z biegiem lat. Panele słoneczne podczas roku pracy tracą około 0,5% wydajności. W praktyce więc po fotowoltaice możemy oczekiwać wysokiej wydajności przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Markowe rozwiązania i fachowy montaż pozwalają cieszyć się wydajnością w granicach do 85% nawet po kilkudziesięciu latach.

Czy polskie warunki szkodzą fotowoltaice?

Wybierając rozwiązanie sygnowane logiem sprawdzonej na rynku firmy możemy mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie działać sprawnie przez wiele lat. Połączenie fachowego montażu z zakupem paneli słonecznych wysokiej jakości sprawia, że są one wytrzymalsze na działanie wszelkiego typu zjawisk atmosferycznych. Instalacji niestraszne są częste opady deszczu, upał, opady deszczu, śniegu oraz gradu. Podsumowując, fotowoltaika to większy wydatek na wiele lat. Niski stopień awaryjności, wysoka wytrzymałość, nieskomplikowana budowa to czynniki decydujące o popularności paneli słonecznych wśród inwestorów.