Jakie wygląda wyposażenie wozu technicznego straży pożarnej?

Na ulicach w całym kraju każdego roku dochodzi do wielu kolizji z udziałem samochodów. W takiej sytuacji na miejscu pojawia się często straż pożarna, której zadaniem jest nie tylko ugaszenie mogącego wystąpić pożaru, ale też wydostanie zakleszczonego w środku pojazdu poszkodowanego lub rozcięcie karoserii umożliwiające transport zniszczonego auta. W tym celu wykorzystywane są pojazdy techniczne, które do złudzenia przypominają tradycyjny wóz gaśniczy. 

Samochody techniczne straży pożarnej doskonale sprawdzają się w wielu akcjach np. ratownictwie drogowym, kolejowym, czy budowlanym. W tym artykule nie będziemy skupiać się na poszczególnych parametrach danego pojazdu takich jak spalanie, czy prędkość. Przyjrzymy się bardziej szczegółowo wyposażeniu, czyli wszelkim niezbędnym urządzeniom wykorzystywanym w czasie akcji ratowniczych. Większość pojazdów technicznych nie posiada zbiornika na wodę, jeśli więc straż pożarna jest wezwana do wypadku i płonącego samochodu to na miejsce wyjeżdżają dwa wozy: gaśniczy oraz techniczny. Sporo uzyskanego w ten sposób wolnego miejsca jest zagospodarowana dla sprzętu oraz akcesoriów niezbędnych do pomocy poszkodowanym. Tylna część auta to najczęściej żuraw hydrauliczny o udźwigu do kilku ton, waga ta zmniejsza się zdecydowanie jeżeli ramię jest rozłożone. Bok pojazdu to najczęściej żaluzje kryjące sprzęt. Nieco niżej znajdziemy podesty pozwalające na sięganie po sprzęt umieszczony na górnych półkach. Wewnątrz znajdziemy rozpieracz pełniący dwie funkcje: rozpierającą i ściskającą. Pozwala on usunąć zgniecione elementy pojazdu lub też dostać się do osoby uwięzionej w aucie. Kolejne ważne narzędzie to nożyce hydrauliczne, które bez problemu przecinają dzielące słupki oraz dach. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne poduszki unoszące, które mogą podnieść nieco pojazd w celu dostania się do osób poszkodowanych. Przykładem zastosowania takiej poduszki są wypadki komunikacyjne autobusów oraz tirów. Część urządzeń potrzebuje prądu, w tym celu na pokładzie znalazło się miejsce dla agregatu prądotwórczego.

Z prostych narzędzi wykorzystywanych w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych znajdziemy m.in. gaśnice, pilarki do drewna, betonu i stali, siekierę oraz strażacki bosak. Oprócz tego w ratowaniu życia i zdrowia pomagają proste elementy wyposażenia np. kołnierz ortopedyczny, folia izotermiczna. Wciąż zastanawiamy się jak będą wyglądały wozy techniczne straży pożarnej w przyszłości. Już teraz taki pojazd jest praktycznie kompletnym narzędziem do prowadzenia akcji w wielu różnych sytuacjach.