Jest porozumienie z ratownikami medycznymi. Co się zmieni?

To dobra informacja dla wszystkich ratowników medycznych, którzy protestowali wraz z innymi służbami pełniącymi swoje obowiązki w ratowaniu zdrowia oraz życia poszkodowanych w wypadkach, pożarach, czy ze względu na posiadane choroby. W poniedziałek (24.09) podpisano porozumienie dotyczące podwyżek dla ratowników medycznych, ich pensje wraz z początkiem przyszłego roku wzrosną o 400 zł brutto. 

Dodatkowo podjęto decyzję o przyznaniu możliwości wykorzystania specjalnego urlopu sześciodniowego w ramach szkoleń, który będzie w pełni płatny. W dokumencie możemy przeczytać, że stawka brutto wzrośnie wśród ratowników medycznych pełniących swój zawód w zespołach ratownictwa medycznego, jako dyspozytor medyczny, szpitalu lub jako pielęgniarki działająca w ramach zespołu ratownictwa medycznego u podwykonawcy. To jeszcze nie koniec rozmów, Ministerstwo Zdrowia zamierza prowadzić kolejne pod koniec grudnia przyszłego roku. Wtedy zostaną podjęte zagadnienia mówiące o wyrównaniu dodatków dla ratowników oraz pielęgniarek pełniących taką samą rolę w pracy. Jeżeli chodzi o urlop szkoleniowy w liczbie sześciu dni roboczych w ciągu roku to zostanie on przyznany w celach doskonalenia zawodowego i będzie płatny zgodnie z przepisami dotyczącymi wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Ratownicy otrzymali więc zgodnie z życzeniami podwyżkę, która jest bardzo zbliżona do tych uzyskanych przez pielęgniarki. Jeszcze w zapowiedziach na październik mogliśmy usłyszeć o akcjach protestacyjnych ratowników w postaci zmniejszaniu obsad w zespołach ratownictwa, karetkach pogotowia oraz oddziałach szpitalnych. Na szczęście postulaty służb zostały wysłuchane, dzięki czemu zwiększone zostaną nakłady finansowe. Pytanie tylko co ze strażakami, którzy również biorą udział w akcjach protestacyjnych wszystkich służb. Pamiętajmy, że w razie pożarów to oni są pierwszymi osobami niosącymi pomoc i pełnią równie istotną rolę społeczną. Czy wystarczy środków na podwyżki?