Polski samolot gaśniczy PZL M18.

Strażacy wzywani do pożarów lasów lub wysypisk odpadów oprócz zwykłych pojazdów gaśniczych mają do dyspozycji jedyny w kraju samolot PZL M18 Dromader. Jest to amerykańska konstrukcja oparta na bazie samolotu rolniczego Rockwell S-2, który został zmodyfikowany do potrzeb polskiej straży pożarnej. 

Historia samolotu sięga lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu rozpoczęły współpracę z firmą Rockwell ze Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu narodziło się nowe dzieło w postaci samolotu dostosowanego do potrzeb polskich strażaków. Konstrukcja zewnętrzna w zasadzie zmieniła się tylko trochę, wzięto kadłub, kabinę pilota, tylny oraz środkowy fragment kratownicy, elementy układu sterującego oraz zewnętrzne części skrzydeł. Zmianie uległ natomiast kadłub z przodu, szczególnie kratownica, a także usterzenie, zbiorniki wody i środkowa część skrzydła. Samolot swoje pierwsze loty z nowym silnikiem odbył już w roku 1978, kiedy M18 Dromader rozpoczął podróż po innych krajach świata. Wspólna, polsko – amerykańska myśl techniczna zdobyła szybko rynki całego świata. Samolot w takiej formie wykorzystywano do gaszenia pożaru w Turcji, Grecji, Maroku, Iraku, Wenezueli, Suazi, Trynidadzie, Bułgarii, Czechosłowacji, Jugosławii, Kanadzie, NRD, Nikaragui oraz na Węgrzech i Kubie. Zobacz także: Wozy strażackie w służbie wojskowej.

Ogromną zaletą konstrukcji, którą doceniono na całym globie jest jej trwałość, łatwość obsługi, ale też dobry silnik i parametry jako samolotu gaśniczego. Dromadery PZL M18 stały się z samolotów przeznaczonych do rolnictwa, środkami transportu dla strażaków zrzucających z powietrza setki litrów na źródło ognia. Z czasem obecną wersję udoskonalano wprowadzając m.in. dodatkowy fotel dla mechanika, czy mocniejszy silnik. Obecnie fabryka PZL Mielec wciąż wytwarza samoloty pożarnicze, jednak ich sprzedaż maleje ze względu na przestarzałą konstrukcję. Niemniej jednak w służbie straży pożarnej na całym świecie, oddano do użytku blisko 780 samolotów tego typu. Podstawowe parametry samolotu gaśniczego PZL M18 Dromader to: masa własna 2710 kg, maksymalna masa startowa 5300 kg, prędkość maksymalna 256 km/h, zasięg 520 km, pojemność zbiorników na wodę 1850 l.