Pożar obory pod Kozienicami. Przyczyną nieszczelny przewód kominowy?

Skrzynka pocztowa naszego portalu pełna jest wiadomości od rolników, którzy dopytują o różne zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynkach inwentarskich. Wynika to z całkiem uzasadnionych obaw i chęci ochrony gospodarstwa rolnego przed poważnymi stratami. Zarówno na łamach naszego serwisu, jak i w mediach w całym kraju pojawiają się doniesienia o pożarach, w których giną całe stada zwierząt. Strata budynku to już ogromna tragedia, śmierć zwierząt to często dla rolnika jeszcze bardzie traumatyczne doświadczenie. 

Zdarzeniem, które bardzo dobrze obrazuje brak właściwej kontroli w budynku jest pożar obory pod Kozienicami. Doszło do niego w piątek (31.01), kiedy to około godziny 17:00 dyżurny odebrał telefon z informacją o płonącym budynku w miejscowości Janikowo w gminie Kozienice. Po przybyciu na miejsce okazało się, że wewnątrz budynku obory prowadzona jest działalność gospodarcza. Obora została zmodernizowana na potrzeby prowadzenia zakładu stolarskiego oraz magazynu. Osoba wzywająca strażaków wskazała, że wewnątrz znajdują się drewniane elementy służące do produkcji okien oraz drzwi. Mężczyzna składował na poddaszu siano oraz styropian, co stanowiło dodatkowe zagrożenie i to właśnie na dachu zaczął się pożar. Po rozpoznaniu sytuacji na miejsce wezwano 10 zastępów strażaków z jednostek PSP oraz ochotników działających na terenie powiatu kozienickiego. Pożar udało się opanować dzięki bardzo szybkiej interwencji, dach ugaszono i stłumiono ogień w zarodku dzięki podaniu prądów wody w natarciu. Następnym krokiem było uprzątniecie dachu w oborze z łatwopalnych materiałów. Z pomieszczeń usunięto także maszyny służące do produkcji drzwi i okien. Interwencja strażaków trwała blisko 6 godzin, a uszkodzenie objęły poszycie dachu, nadpalona została także więźba. Fragmenty dachu rozebrano, następnie otwarte fragmenty zabezpieczono plandekami. Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie: https://forum-rolnika.pl

Wiele wskazuje na to, że przyczyną pożaru była nieszczelność w przewodzie kominowym. Tym samym przestrzegamy nie tylko rolników, ale i zwykłych obywateli przed opieszałością w zakresie kontroli instalacji w budynkach. Tym razem skończyło się na niewielkich szkodach, ale pożary opisywane na łamach naszego portalu pożarniczego rzadko kończą się w ten sposób.