Pożar w podajniku, samozapłon w kotłowni.

Do groźnego zdarzenia doszło na terenie domu jednorodzinnego w miejscowości Czarny Sad w gminie Koźmin Wielkopolski. W środę 3 kwietnia w godzinach wieczornych doszło tam do niebezpiecznego pożaru w kotłowni znajdującej się na terenie budynku. 

Sygnał o zdarzeniu odebrał Dyżurny Operacyjny Powiatu, który na miejsce wysłał jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie. Na miejscu pojawili się też strażacy z dwóch jednostek ochotniczych: Ochotniczej Straży Pożarnej z Koźmina Wielkopolskiego oraz OSP Czarny Sad. Jeszcze przed przyjazdem jednostek ratowniczo – gaśniczych, mieszkańcy opuścili budynek objęty gęstym dymem. Po przybyciu na miejsce strażacy rozpoczęli od rozpoznania sytuacji, natychmiast wykryto źródło ognia znajdujące się w kotłowni. Mimo dużego zadymienia wewnątrz budynku przystąpiono do interwencji. Strażacy wykorzystali aparaty ochrony układu oddechowego i rozpoczęto podanie jednego prądu gaśniczego przez uchylone okno. Po początkowym przygaszeniu ognia rozpoczęto działania wewnątrz kotłowni. Wykorzystano w tym celu linię gaśniczą oraz urządzenia pomiarowe w celu znalezienia innych zarzewi ognia.

W trakcie dogaszania budynku rozpoczęto działania porządkowe. Z budynku wyniesiono nadpalone elementy, które ugaszono już na zewnątrz domu. Po zakończonej akcji gaśniczej przeprowadzono oddymianie i wietrzenie pomieszczeń. Końcowym etapem akcji strażaków było sprawdzenie wnętrza budynku pod kątem trującego czadu (detektor wielogazowy) oraz temperatury wewnątrz pomieszczeń (kamera termowizyjna). Łączny czas strażackich działań na terenie domu w Czarnym Sadzie to godzina i siedem minut.