Ruszył pilotażowy program ostrzegania przed zagrożeniami.

To ważna informacja dla mieszkańców wszystkich województw rozmieszczonych na terenie Polski. Właśnie rozpoczęto testy nowego systemu ostrzegania o zagrożeniach pogodowych, od teraz informacje na ten temat będą przesyłane w ramach darmowych wiadomości SMS. To bardzo dobry pomysł, który być może uchroni wiele osób przed wypadkiem. Każdego roku dochodzi do wielu groźnych zdarzeń, w których uczestniczą osoby przygniecione przez drzewa. Nie brakuje też zalań i wichur zrywających dachy domów. 

Taki system pozwoli nieco wcześniej poinformować zainteresowane osoby, dzięki czemu jest szansa na lepsze przygotowanie się do całkowitej zmiany warunków atmosferycznych. Sam pomysł pojawił się w międzyresortowym zespole do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. Grupa ta zarekomendowana taki projekt po nawałnicach, które przeszły przez Polskę w zeszłym roku. Dokonano już porozumienia z operatorami sieci komórkowych, dzięki czemu to nowe rozwiązanie rozpoczęło swoją działalność. Tego typu systemy to nowość w Polsce, natomiast w innych państwach europejskich jest to standard wykorzystywany na co dzień już od kilku lat. W razie wystąpienia zagrożeń na terenie danego województwa, operatorzy poinformują osoby z tego obszaru o istniejącym zagrożeniu właśnie w wiadomości SMS.

Obecnie w formie testów system obejmie poszczególne województwa. Nie daje to jednak pełnego obrazu zagrożeń, ma się to zmienić w przyszłości. Wówczas zamiast ogólnej informacji dostosowanej do całego województwa, wysyłane będą powiadomienia zdecydowanie zawężające obszar czyli np. powiat lub miasto.