Zestawy żywnościowe dla strażaków.

Kojarzące się do tej pory z wojskiem dania są dostępne również dla innych służb, cywili ale też Straży Pożarnej. Wielu młodych strażaków może już nie pamiętać o istnieniu gotowych dań serwowanych strażakom, ale starsi stopniem z pewnością znają żywność pakowaną w pojemniki próżniowe. Jak wygląda taki posiłek?

Dostępny na wielu stronach internetowych zestaw pozwala w czasie akcji i konieczności pozostania na miejscu, szybko zasilić organizm strażaka. Taka racja żywnościowa jest złożona najczęściej z trzech posiłków i co ciekawe takie rozwiązanie występuje głównie w Polsce. W innych krajach są do kupienia racje żywnościowe, ale nie stricte pod wymagania strażaków, ale wojskowych. W naszym kraju produkcją zajmuje się jedna firma, która umieszcza poszczególne posiłki w kolorowych, dobrze oznaczonych torebkach. Podział posiłków wygląda następująco: śniadanie, obiad i kolacja. Zestaw pierwszy składa się z pieczywa chrupkiego, mielonki wieprzowej, konserwy, dżemu, batonu owocowo-zbożowego, słodkiego mleka zagęszczonego, cukierka z witaminą c, herbatą, kawą, cukrem, podstawowymi przyprawami solą i pieprzem, gumą do żucia, zestawem sztućców, serwetką oraz torebką na śmieci i chusteczką higieniczną. Obiad natomiast złożony jest z łopatki wieprzowej z ryżem i warzywami, sucharów specjalnych, pieczywa chrupkiego, zupy pomidorowej w proszku, herbaty, kawy, cukru, cukierka z witaminą c, gumy do życia i innych potrzebnych akcesoriów. Ostatni posiłek to bogracz, pieczywo chrupkie, gorzka czekolada, cukierek z witaminą c, kawa, herbata, cukier i akcesoria. Jak wypada smak?

Ile strażaków, tyle jest różnych opinii. Miejmy jednak na uwadze to, iż tego typu dania mają sprawdzać się w sytuacjach, kiedy to organizm strażaka należy szybko zasilić odpowiednią dawką kalorii. Taki zestaw energetyczny ma być przede wszystkim skuteczny, smak pozostaje na drugim miejscu. Podobnie jest ze strojem strażaka, o czym pisaliśmy w innym artykule. Tam również liczy się nie tyle wygoda odzieży, co odporność na trudne warunki.